Amino Asit Çeşitleri ve Fiyatları - Protein Clubs | Protein Tozu, Amino Asit, Yağ Yakıcı

Amino Asit

Vücut hücrelerimizin temel yapı taşı proteindir, proteinlerin yapı taşları ise amino asitlerdir. Yediğimiz yiyeceklerden vücudumuza giren proteinler parçalanır ve amino asitlere dönüşerek kana karışır. Tüm memelilerin vücudunda 20 ye yakın amino asit vardır ve bunların bir kısmını vücudumuz kendisi üretir. Bir kısmını ise hayvansal ve bitkisel gıdalarla dışarıdan alırız. Amino asitlerin en çok bulunduğu hayvansal gıdalar kırmızı et, tavuk, balık, yumurta, süt ve süt ürünleridir. Amino asit içeren bitkisel gıdalar ise kuru baklagiller, kuru yemişler ve tahıllardır. Düzenli ve çok yönlü beslenemiyorsak amino asit supplementleriyle amino asit eksikliğini giderebiliriz.

Amino asitler piyasada toz, sıvı ve kapsül formunda satılıyor. Her birinin kişiye göre değişen kullanım avantajı ve dezavantajı vardır. Hangi formu rahat kullanabiliyorsanız onu tercih edebilirsiniz. Amino asit kullanımı son yıllarda daha da artmıştır. Bunun nedeni endüstriyel yaşamın ve gıdaların amino asit ihtiyacını arttırmasıdır. Düşük proteinli diyet yapanların da mutlaka amino asit alması gerekir. Ayrıca ameliyatlarda, yanık ve yara tedavilerinde de amino asit kullanılmaktadır. Amino asitleri spordan önce veya sonra alabilirsiniz. Tabi almanız gereken doz konusunda konunun uzmanı olan kişilerden bilgi almalısınız.

Amino asit kullanmanın sayısız faydaları bulunuyor. Amino asitler hastalıkların iyileşmesine yardımcı oluyor, insülin direncini arttırıyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor, sporcuların performansını arttırıyor, kas kaybını önlemede etkili oluyor, çocukların beden ve zihin gelişimlerini destekliyor, ruhsal sorunların tedavisinde yardımcı oluyor. Vücut tarafından üretilemeyen izolösin, lösin ve valin amino asitinden oluşan BCAA dallara ayrılmış zincir amino asittir. Vücut üretemediği için mutlaka dışarıdan alınmalıdır. Bcaa diğer amino asitlerden farklı olarak karaciğerde değişime uğramadan kaslar tarafından hızlıca emilir. Kaslardaki amino asitlerin yarıya yakını bcaa lardır.

Bcaa ların en önemli faydası kas kaybının önlenmesine yardımcı olması, yıkılan kasların onarılmasına katkı sunmasıdır. Enerjiyi ve dayanıklılığı arttırır ve uzun süre devam etmesini sağlar, yağ yakımına destek olur. Spor yapanlar antrenmandan önce ve antrenmandan sonra bcaa alarak en yüksek verimi elde eder. Sporcuların 10 gram bcaa almaları kaslarını güçlendirecek ve performanslarını arttıracaktır.

Ürün başarıyla sepetinize eklendi.