• BAŞLIKLAR

Daha Sağlıklı Bir Sen için 5 Sonbahar Yiyecekleri

Daha Sağlıklı Bir Sen için 5 Sonbahar Yiyecekleri

 • 11.10.2017 16:00

 • Sonbahar kendinizi tuzlu yiyecekler ile beslemek ve formda kalmak için harika bir zamandır. Bu yazıda sözü edilen beş sonbahar yiyecekleri lezzetlidir ve besin değeri yüksektir. Damak tadınızı bozmadan sağlığınız için sayısız faydalar sunar.

  Balkabağı: Anti- inflamatuar

  Amerika'da çok popülerdir. Balkabağı, alfa karoten, beta-karoten, beta-cryptoxanthin, lutein ve zeaksantin gibi karotenoindler ile doludur ve güçlü antioksidanlar anti-inflamatuvar özellikleri taşır. Yaşlanmayı yavaşlatır, kalp-damar hastalıklarını önler ve bağışıklığı arttırır. Aynı zamanda bağırsak için çok faydalı olan lif açısından zengindir. İçinde bulunan nişasta insülini düzenler ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Ayrıca B1,B3, B6 vitaminleri, pantotenik asit ve folat, C vitamini, manganez ve omega 3 yağ asidi ALA (alfa linolenik asit) açısından zengindir.

  Körili tereyağlı çorbalarda kullanabilirsiniz. Ayrıca, fırınlanmış balkabağını takolarınıza iç olarak kullanabilirsiniz.

  Tatlı Patates: Antioksidan

  Beta karoten açısından zengindir. İnanılmaz antioksidan özellikleri vardır; bu özelliğini polifenollere borçludur. Antioksidan etkilerini arttırır ve egzersizin yol açtığı oksidatif hasarı azaltır.
  Tatlı patates lif yönünden zengin bir kaynaktır. Tadının aksine, tatlı patates kan şekeri seviyesinin düzenlenmesine yardımcı olur. Çok lezzetlidir ve suçluluk duymadan rahatça yiyebilirsiniz.
  Biberli, baharatlı fırında patatesin tadı muhteşemdir.

  Yeşil Fasulye: Güçlü Kemikler

  Yeşil fasulye silikon ve magnezyum bakımından zengindir. Bu besinler kemikler, bağ dokusu ve eklemler için çok faydalıdır. İçindeki flavonoller ve fenoller sayesinde çok iyi bir antioksidandır. Ayrıca, tadı şaşırtıcı derecede güzeldir. Fasulyeyi çorbada kullanabilir veya haşlanmış halini elma, kavrulmuş çam fıstığı, limon ve fesleğen ile birlikte salatalarınızda kullanabilirsiniz. Bu salata damak tadınıza bir şölen gibidir.

  Elma: Doktorsuz Hayat

  Günde bir elma doktoru sizden uzak tutar; bu yüzde yüz gerçektir!
  Kan şekerini düzenler, kan lipit düzeyini artırır ve kalp-damar hastalıklarına yatkınlığı önler. Elma lif, fitobileşenler ve pektinler açısından zengindir. Eğer yemekten yaklaşık 15 dakika önce bir elma yerseniz, normalden daha az kalori tüketirseniz.

  Karnabahar

  Karnabahar inanılmaz bir sonbahar besinidir. Çok düşük kaloriye sahiptir ve besleyicidir. 100 gramında 26 kalori vardır ve aynı şekilde 100 gram karnabahar vücudunuzun C vitamin ihtiyacının %80’inini karşılar. Ayrıca karnabahar anti kanserojen özelliklere sahip fitokimyasallar içerir ve antioksidan bakımından zengindir.

  Whatsapp Destek
  Ürün Destek Tarık
  Ürün başarıyla sepetinize eklendi.