Sporcu Vitaminleri ve Mineralleri - Protein Clubs | Protein Tozu, Amino Asit, Yağ Yakıcı

Sporcu Vitaminleri

Vitaminler vücut gelişimi için en gerekli maddelerdir. Vitamin eksikliğinde büyümede bozukluklar olur, çeşitli sağlık sorunları meydana gelir ve ölümle bile sonuçlanabilen hastalıklar meydana gelebilir. Sporcuların ise enerji ihtiyaçları daha çoktur ve beslenmelerinde vitamin ve mineral dengesine daha fazla önem vermeleri gerekir. Dengeli bir beslenme alışkanlığımız varsa vücudumuz için gerekli olan vitamin ve mineralleri rahatlıkla alabiliriz. Ama beslenme düzenimiz yoksa ve dengeli beslenme imkânlarımız yoksa vitamin eksikliği yaşarız. Bu durumda takviye gıda olarak vitamin ve mineral alınmalıdır. Sporcularda vitamin eksikliği için sporcu vitaminleri almak etkili bir çözümdür.

Sporcu vitaminlerinden olan A, D, E, K A vitaminleri yağda çözünen vitaminlerdir. B grubu ve C vitamini de suda çözünür. Her iki grup vitamin de spor yapanlar için de yapmayanlar için de çok önemlidir ve her birinin önemli görevleri vardır. B gurubu vitaminleri beyin fonksiyonlarını ve performansı olumlu etkiler. C ve E vitaminleri bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkili olmaktadır. Genel olarak vitaminler kasların iyileşmelerine katkı sağlar, enerji üretimine katkı sağlar, yaşlanmayı geciktirir, antioksidanlar yoluyla koruma sağlarlar. Dokuların yenilenmesinde vitaminlerin büyük faydası vardır.

Sporcu mineralleri de hem sporcular için hem de normal yaşayanlar için hayati önem taşır. Kadınların ve sporcuların en sık karşılaştığı mineral eksikliği demir olmaktadır. Demir hemoglobin yapımında görev alır. Oksijeni akciğer dokularına taşır. Güçlü kemik yapısı için ve kan basıncının düşürülmesinde ise kalsiyum önemlidir. Magnezyum, bakır ve çinko dayanıklılığın artması için gerekli minerallerdir. Düzenli besleniyorsanız vitamin ve mineral takviyesi almanıza gerek yoktur. Çünkü fazla alınması yarar getirmez, bazı zararları da olabilir.

Ancak vejetaryen sporcularda doğal olarak vitamin ve mineral eksikliğine sıkça rastlanır. Bu sporcuların mutlaka vitamin ve mineral takviyesi alması gerekir. Sporcular alması gereken vitaminler konusunda spor hocalarından destek alabilir. Ama spor yapmıyorsanız ve vitamin ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız bunu doktor kontrolünde almalısınız. Öğünlerinizde hayvansal gıdalara, sebze ve meyvelere yeteri kadar yer veriyorsanız vitamin ihtiyacınız olmayacaktır. Fit ve sağlıklı bir vücut için protein, karbonhidrat, yağ, amino asit, vitamin ve mineral düzenli olarak alınmalıdır.

Ürün başarıyla sepetinize eklendi.